Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Horné Semerovce
Horné
Semerovce

Povesť

O semerovskom jazierku

Viem že nie je všetko Písmo sváté, čo ľudia rozprávajú, ale aj to viem, že oheň sa rozširuje a povesť sa roznáša. Čo som počul, nezatajím. Ak predo mnou klamali aj ja klamem. A kto tomu neverí, strela jeho materi!

Tam kde teraz semerovskí poľovníci striehnu na divé kačky a vodné sliepky, stála kedysi furmanská krčma. Huncút krčmár tam meral a nedolieval po čiarku, až sa už naňho aj v Šuranoch na rínku strojili, ale pekelná moc ich pedbehla. Ako? Počúvajte!

Hornosemerovská krčmárka sa po prvom večernom zdriemnutí zobudila na mrcha sen. Džugla muža lakťom do boku a durila ho z postele:

"Nože sa preber a vykukni von! čo to hromy bijú, či voľakto na vráta búcha?"

Aj hromy bili, ako keď sa čerti ženia, ale aj na vráta bolo počuť nesmelo búchať. Krčmár hneď odhadol nočného návštevníka:

"To nebude vítaný, ani urodzený hosť!"

Dobre vedel že len páni a zbojníci zvyknú nesmelo búchať a kliať i nadávať pritom. A krčmár sa bál len pánov a zbojníkov veru. Pred sedliakmi a vandrovníkmi nemával strach. Poodchílil okenicu:

" Koho to čerti nesú? Vonku bolo božie odpustenie - blesky, hromy, lejak. A ztej púšte doľahol zachrípnutý hlas starého žobráka:

"Pre milosrdenstvo Božie, otvorte! Skapem tu od zimy a od hladu. Ani jednej suchej nitky niet na mne. Aspoň jedno vajce a suchú kôrku... "

Krčmár bol nemilosrdný:

"Pakuj sa lebo pustím na teba psov! Vajce? Uhádol si! Dostaneš. To bude tvoje čo kohút znesie, keď o polnoci zakikiríka! A už aj skap!"

Zabuchol okenicu a žene povedal:

"Od žobráka len vši môžeme dostať. Vykašli sa naňho a spi.

Ale krčmárke zvedavosť pokoja nedala. Cez škáru v okenici videla, ako sa zablyslo, vandrovník sa obratil, zdvihol ruku a pohrozil sa. Akoby preklínal krčmu aj s jej obyvateľmi. Vtedy žalostne zavil pes a zakikiríkal kohút.

Krčma so skúpim krčmárom sa prepadla do pekla. Na druhí deň ráno sa pocestní, čo išli z Krupiny na levický jarmok, darmo obzerali po známej krčme blízko Semer-potoka. Nebolo jej. Na jej mieste sa rozlievalo jazero. To jazero vraj nemá dna. A na jeho prostriedku noc čo noc kikiríka kohút. Ohlasuje vraj toho starého žobráka, čo takýto koniec semerovskému krčmárovi pripravil. Kto toho kohúta počuje a pred nešťasím sa chce zachrániť, takto sa mu má prihovoriť.

"Ak si dobré poď sem, ak si zlé prepadni sa!"

Ten tajomný žobrák sa v našom kraji viac neukázal.

Obec

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 1 2
1
3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
1
16 17 18 19
20 21 22 23 24
1
25 26
27 28 29
1
30 31 1 2

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Kontakt – Obecný Úrad

Adresa

Horné Semerovce 100
935 84 Horné Semerovce

Spojenie
Tel.: 036 742 04 10

E-mail:
hornesemerovce@hornesemerovce.sk
starostka@hornesemerovce.sk
urad@hornesemerovce.sk
referent@hornesemerovce.sk

Web: www.hornesemerovce.sk

Občan má možnosť  na obecnom úrade komunikovať v ústnom a písomnom styku aj v jazyku menšiny

Úradné hodiny

Pondelok:   7.00 - 15.00
Utorok:       7.00 - 15.00
Streda:        7.00 - 16.00
Štvrtok:      nestránkový deň
Piatok:        7.00 - 14.00

Facebook

facebook